Jesteś tutaj: Start / O Człopie / Historia

Historia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Historia herbu

Najstarszy znany wzór herbu Człopy pochodzi, według posiadanych materiałów źródłowych, z roku 1601. Co oczywiście nie oznacza wcale, że wówczas dopiero "powstał". Nie jest wykluczone, że jego rodowód jest znacznie wcześniejszy.

Herb według tego "wzoru" (stosowanego zresztą do dziś) przedstawia na czerwonej tarczy herbowej złotą (otwartą) koronę, pod nią trzy białe (srebrne) gwiazdy i półksiężyc (a właściwie jego "ćwiartkę").

29 października 2015
Czytaj więcej o: Historia herbu

Pochodzenie nazwy Człopa

Nie jest wyjaśnione, w sposób przekonywujący i jednoznaczny, pochodzenie nazwy "Człopa". Istnieją w tej kwestii różne przypuszczenia i hipotezy. Należy też w tym miejscu zaznaczyć, że w różnych źródłach można spotkać nazwę "Człopa" w różnej formie, np. jako: "Szlup", "Słup", "Slop", "Szlopa" (niemieckie: "Schloppe").

29 października 2015
Czytaj więcej o: Pochodzenie nazwy Człopa

Dzierżykraj

Pierwszy, wymieniany w przekazach historycznych, władca Człopy - to książę Dzierżykraj, który żył podobno w X wieku i władał rozległymi ziemiami między Drawą, Gwdą i Notecią, a ośrodkiem niejako "stołecznym" owego księstwa miała być właśnie Człopa.

29 października 2015
Czytaj więcej o: Dzierżykraj

Grodzisko

W okolicach Człopy, w odległości 2 km na zachód, wśród łąk i bagien, w pobliżu ujścia Cieszynki (Deszli) do jeż. Kamień - znajduje się grodzisko stożkowate, otoczone wałem wysokości 6m, o obwodzie ok. 400 m. Średnica grodziska jest znaczna: ok. 100 m. Gród był chroniony fosą, której nieznaczne ślady zachowały się w części północno-zachodniej grodziska.

29 października 2015
Czytaj więcej o: Grodzisko