Ku samodzielności - mieszkania chronione

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 grudnia 2019

Logo mieszkania chronione

   Przez cały rok 2019 prowadziliśmy działania zmierzające do pozyskania środków finansowych niezbędnych do realizacji projektu pn. „Ku samodzielności – mieszkania chronione w Gminie Człopa”. Dziś możemy przekazać informację o naszym sukcesie.

   Pod koniec października podpisaliśmy umowę, w ramach której otrzymamy ponad 650 tys. zł wsparcia przy 34 tys. zł wkładu własnego na realizację wspomnianego zadania. Projekt będzie współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020.

   Pierwszym etapem zadania są prace remontowe, w wyniku których w budynku przy ul. Brzozowej w Człopie powstaną 2 mieszkania chronione o charakterze treningowym. Mieszkania o pow. ok. 30 m kw. będą stanowić pokój z aneksem kuchennym, łazienkę i korytarz zostaną wyposażone w niezbędne meble i sprzęty. Planuje się realizację tej części projektu do wiosny przyszłego roku. 

   Kolejny etap stanowią główne zadania projektowe polegające na realizacji różnego rodzaju usług społecznych dla osób przybywających w utworzonych mieszkaniach chronionych i  będą one realizowane przez  Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy społecznej w Człopie. Rodziny, które zamieszkają przy ul. Brzozowej zostaną  objęte wsparciem w postaci m.in. treningu samodzielności (finansowy, zarządzanie mieszkaniem), poradnictwa prawnego czy psychologicznego, mediacji oraz nauki gotowania i zdrowego żywienia. Praca z uczestnikami Projektu będzie trwała do końca 2022 r.

   Celem zadania jest zapewnienie warunków mieszkaniowych osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacji kryzysowej przy jednoczesnej nauce, rozwijaniu oraz utrwalaniu samodzielności i radzenia sobie z występującymi problemami.