Elektromobilność – rozmawiamy o przyszłości

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 lipca 2019

Elektromoblność   8 lipca 2019 r. Burmistrz Miasta i Gminy Człopa spotkał się z przedstawicielem Enea Serwis (GK Enea), aby rozmawiać o rozwoju nowoczesnego i przyjaznego środowisku transportu.

   Światowy trend w rozwoju motoryzacji został wyznaczony i samochody na prąd zyskują coraz większą popularność. Już dzisiaj można odłożyć na półkę twierdzenia, że samochód elektryczny to tylko gadżet dla bogatych. Największe koncerny wypuszczają na rynek znane i cieszące się popularnością modele segmentu B i C, jednocześnie deklarując, że ceny napędu tradycyjnego i elektrycznego w ciągu kilku najbliższych lat zrównają się.

   W związku z powyższym wybór odpowiedniego samochodu elektrycznego  przyniesie nie tylko korzyści wynikające z komfortowej, bezgłośnej i dynamicznej jazdy (pełen moment obrotowy dostępny jest natychmiast), ale także może dać realne oszczędności właścicielowi. Koszt przejechania 100 km „elektrykiem” przy spokojnej jeździe to zaledwie 6 do 8 złotych, nie wymieniamy oleju, rozrządu, czy układu wydechowego… Korzyści jest zdecydowanie więcej.

   Znikają jednocześnie podstawowe ograniczenia. Wysokie ceny pojazdów z roku na rok wyraźnie spadają, pojawia się także rynek samochodów używanych, gdzie roczne lub dwuletnie auto można kupić za połowę ceny. Dodatkowym bodźcem będzie uruchomienie dopłat do zakupu pojazdów elektrycznych nawet dla osób prywatnych w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT). Projekt rozporządzenia w tej sprawie zakłada dopłatę w wysokości 36 000 złotych (maksymalnie 30% wartości pojazdu), co razem ze zwolnieniem z akcyzy, możliwością poruszania się bus-pasami oraz bezpłatnym parkowaniem w dużych miastach, staje się realną zachętą.

   Ostatni element systemu to infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych. Tutaj również sytuacja z miesiąca na miesiąc ulega poprawie, choć jeszcze wiele jest do zrobienia Największe samorządy zgodnie z ustawą o elektromobilności (ze stycznia 2018) mają obowiązek zapewnienia ściśle określonej liczby punktów ładowania. „Niestety, doświadczenie podpowiada, że aby móc swobodnie poruszać się samochodem elektrycznym po kraju takich punktów potrzeba zdecydowanie więcej, również w mniejszych miejscowościach. Myślenie o samochodzie elektrycznym i stopniu jego naładowania najłatwiej porównać do myślenia o telefonie komórkowym, tablecie, czy laptopie – gdy nie jest używany, a bateria nie jest naładowana przynajmniej w 70-80% zwykle podłączamy te urządzenia do ładowarki i podobnie trzeba myśleć o samochodzie z baterią.” – wyjaśnia Michał Januszewski, koordynator ds. elektromobilności w Enea Serwis.

   Stacje ładowania pojazdów elektrycznych dają także możliwość ładowania samochodów hybrydowych typu plug-in oraz mniejszych pojazdów jak skutery, rowery, hulajnogi czy nawet deskorolki elektryczne – możliwości jest wiele.

   Podjęte rozmowy mają na celu przybliżenie tego tematu Mieszkańcom naszej gminy oraz analizę możliwości zapewnienia infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Liczymy na Państwa głos w tej sprawie, a dla osób bardziej szczegółowo zainteresowanych tematem udostępniamy prezentację przygotowaną przez Enea.

Zobacz prezentację